KIMYASALLAR

TÜM KIMYASALLARIMIZ SAGLIK BAKANLIGI ONAYLIDIR

 

HAVUZ SUYU DEZENFEKSIYONU


Chlor 56-60
Havuz suyunda çabuk çözünebilen granül yapida %60 oranda klor içeren klor bilesigidir. Günlük dezenfeksiyonda ve sok klorlamada kullanilabilir. Havuz suyunda bakteri, virus ve mantarlarin olusumunu engeller, Ph'i degistirmez. Ayrica filitrede tutulamayan organik kirlikleri yakarak yok eder.

Kullanim Talimati: Suda çözerek veya direkt olarak havuza uygulanir. Uygun konsantrasyonda dozaj pompasi ile uygulanabilir.

100m3 Havuz suyu için sarfiyat
.

 Soklamada

 2 Kg.

 Günlük kullanimda

 0.25Kg. 

 

Chlor - CA
Havuz suyunda çabuk çözünebilen sivi yapida %70 oranda klor içeren klor çözeltisidir. Günlük dezenfeksiyonda ve sok klorlamada kullanilabilir. Havuz suyunda bakteri, virus ve mantarlarin olusumunu engeller, Ph'i degistirmez. Ayrica filitrede tutulamayan organik kirlilikleri yakarak yok eder.

Kullanim Talimati: Direkt olarak havuza uygulanir.

100m3 Havuz suyu için sarfiyat .

 Soklamada

 2.0 Kg

 Günlük kullanimda

 0.25 Kg. 

 

Chlor 90
Havuz suyunda çabuk çözünebilen granül yapida %90 oranda klor içeren klor bilesigidir. Günlük dezenfeksiyonda ve sok klorlamada kullanilabilir. Havuz suyunda bakteri, virus ve mantarlarin olusumunu engeller, Ph'i degistirmez. Ayrica filitrede tutulamayan organik kirlilikleri yakarak yok eder.

Kullanim Talimati: Suda çözerek veya direkt olarak havuza uygulanir. Uygun konsantrasyonda dozaj pompasi ile uygulanabilir.

100m3 Havuz suyu içinde sarfiyat.

 Soklamada

 2.0 Kg

 Günlük kullanimda

 0.25 Kg


 

Chlor Tablet
Havuz suyunda çabuk çözünebilen tablet yapida %90 oranda klor içeren klor bilesigidir. Günlük dezenfeksiyonda kullanilabilir. Havuz suyunda bakteri, virus ve mantarlarin olusumunu engeller, Ph'i degistirmez ayrica filtrede tutulamayan organik kirlikleri yakarak yok eder.

Kullanim Talimati : Havuz pompasi ön filtresinde veya klorinatör yardimiyla kullanlabilir.

HAVUZ SUYU ph DEGERI DÜZENLENMESI.

Havuz suyunda uygun bir klor dezenfeksiyonu saglanabilmesi için Ph degeri 7,2 -7,6 araliginda tutulmalidir. Ph degerinin 7,6 'nin üstünde olmasi durumunda vücuttaki mukus zarlarinda ve gözlerde artan tahrisler meydana gelir. Havuz tabaninda ve tesistalarda kireç çökelme egilimi artar. Klorun dezenfeksiyon gücü ve verimi önemli ölçüde azalir Ph degerinin 7,2 'nin altinda olmasi durumunda havuz suyunun krozif etkisi artar.

PH (-)Düsürücü
Havuz suyunda çabuk çözünebilen asidik yapida granül formda bilesiktir.

Kullanim talimati:
Suda çözerek veya direkt olarak havuza uygulanir. Ph degerini 0.1 deger düsürebilmek amaciyla yüzme havuzu suyuna 1 kg pH (-) Down ilave dilmelidir. Sivi formda dozaj pompasi ile de uygulanabilinir.


PH (+) Yükseltici
Havuz suyunda çabuk çözünebilen alkali yapida toz formda bilesiktir.

Kullanim Talimati: Suda çözerek veya direkt olarak havuza uygulanir. Ph degerini 0.1 deger yükseltebilmek için. Yüzme havuzu suyuna 1kg  ph (+) Up ialve edilmelidir.

Uyari:Yüzme havuzuna direk uygulandiginda geçici bulanikliga neden olabilir. Sivi formda dozaj pompasi ile de uyglanabilir.
  

HAVUZ SUYUNDA YOSUN OLUSUMUNUN ENGELLENMESI

Yosunlar; havuz suyunda organik madde üretebilen bitkisel organizmalardir. Havadaki toz parçaciklariyla tasinir ve sporlar yardimiyla çogalirlar. Bu yüzden kapali havuzlarda dahil olmak kaydiyla her yüzme havuzunda kolaylikla ürerler.

Algeacide
Uzun süre yosun üremesini engelleyici etkisi olan yüksek konsantrasyonlu yosun önleyici sividir. Ayni zamnda havuz suyuna berrak görünüm verir. Özellikle cilde zarar vermez. Klor brom ve toksin madde içermez Klor ile uyumludur.

Kullanma Talimati :

100m3 Havuz suyu için sarfiyat :

Soklamada

1.5 Kg

Haftalik Kullanimda

1.0 Kg.

Algeacide atilmalidir. Sivi formda dozaj pompasi ile de uygulanmalidir.

PARTIKÜLLERIN ÇÖKTÜRÜLMESI.
Yüzme havuzu suyundaki bulanikligin en yaygin sebebi suda bulunan çok küçük ve filtrasyon ile tutulamayan parçaciklardir. Çok küçük parçaciklarin tutulmasi yardimci kimyasallar ile saglana bilir.

Çöktürücü
Havuz kum filtreleri için yüksek tesirli kirlilik topaklayici sivi formda kimyasaldir. Etkin madde konsantrasyonu yüksektir. Havuz suyundan bulunan çok küçük parçaciklarin kum filitresi tarafindan tutulmasi saglar. Kum filitrelerinin etkinligini arttirir.

Kullanim Talimati: Yüzme havuzunda bulaniklik problemine karsi haftalik olarak her 100m3 yüzme havuzu suyuna 300 - 500 gr Çöktürücü uygulanmalidir. Cöktürücü 'nin havuz denge tankina gün sonu direk uygulanmasi tavsiye edilir. Kimyasal uygulandiktan 1-2 saat sonra sirkülasyon sistemi kapatilmalidir. Kirliliklerin çökmesi beklenmeli ve havuzun dip temizligi yapilmaldir.

Parlatici
Kirlilik topaklayici ve havuz suyuna parlaklik veren sivi formda kimyasaldir. Kum filitrelerinin etkinligini arttirir.

Kullanim talimati: Haftalik her 100m3 havuz suyuna 500-1000 gr parlatici havuz denge tankina direk uygulanir. Kimyasalin suya karismasi saglanmali, kirliliklerin çökmesinden sonra havuzun dip temizligi yapilmalidir.